7.novembris. 2017. 04:30

Latvijas nacionālā futbola izlase pirmdien, 6. novembrī, nometnē Portugālē aizvadījusi otro treniņu. Šis vienlaikus bija arī Aleksandra Starkova vadītās komandas pirmsspēles treniņš, tā kā jau šodien plkst. 19:00 (pēc Latvijas laika) valstsvienība neoficiālajā treniņspēlē Lisabonā tiksies ar 2018. gada FIFA Pasaules kausa dalībnieci Saūda Arābiju.

Par kopējo noskaņojumu komandas nometnē un uzdevumiem gaidāmajā mačā intervijā LFF.lv pastāstīja A. Starkovs.

PIRMSSPĒLES INTERVIJA AR ALEKSANDRU STARKOVU

  • Aleksandr, kāds ir kopējais noskaņojums komandā un spēlētāju funkcionālā gatavība pirms spēles pret Saūda Arābiju?

Portugālē jau esam aizvadījuši divus atjaunošanās treniņus. Protams, pēc nedēļas nogalē aizvadītajām spēlēm savos klubos futbolisti pilnībā vēl nav paspējuši atjaunoties. Lai arī mums šeit ir radīti lieliski apstākļi treniņiem, futbolistiem jāadaptējas gan Portugāles dienvidiem raksturīgajiem laikapstākļiem, gan arī gluži vienkārši jāpārslēdzas no spēlēm klubos, kuros viņi tik tikko izlikās laukumā par visiem 100%. Braucot uz šejieni, mēs zinājām, ka būs šādi apstākļi. Bijām gatavojušies tam, ka uz pirmo spēli vēl nebūsim pilnībā gatavi fiziskajā ziņā. Jebkurā gadījumā esmu pārliecināts, ka spēle pret Saūda Arābiju mums ir nepieciešama, un tā sniegs daudz vērtīgas informācijas.

  • Spēlei pret Saūda Arābiju būs treniņspēles raksturs. Kādus motivējošos vārdus Jūs nododat futbolistiem pirms gaidāmā mača? Kāds būs spēles uzdevums?

Protams, spēlēsim ar domu par uzvaru, taču šajā gadījumā - ne par katru cenu... Jo komandā šobrīd ir daži spēlētāji ar mikrotraumām. Ir arī tādi, kam vēl vakardien bija spēle kluba rindās. Attiecīgi viņi vēl nav pilnībā atjaunojušies. Protams, negrasos riskēt ar futbolistu veselību šajā mačā. Tai pašā laikā, pārstāvot valstsvienības krāsas, jau sen visi ir atteikušies no tāda termina kā ‘draudzības spēle’. Lai arī šī būs treniņspēle, to vienalga ievadīs valsts himna un stadionā plīvos mūsu karogs.

No saviem futbolistiem es prasīšu laukumā pašatdevi un atbildību. Vienlaikus mums ļoti svarīgi ir turpināt iespēlēt komandas sastāvu, veidot un stiprināt savstarpējo sapratni laukumā. Pašreizējā kandidātu sarakstā ne visiem futbolistiem ir pat 10 spēles valstsvienībā. Tas ir ļoti maz. Lai komanda būtu saspēlēta, katram spēlētājam nepieciešams nospēlēt vismaz 30 līdz 40 spēles. Tad arī varēsim runāt par to, ka komanda spēlē, tā teikt, pēc notīm.

Mačā pret Saūda Arābiju kādam futbolistam dosim iespēju debitēt, kādam atkal apliecināt sevi... Vienlaikus ievērosim, ka šī tomēr būs treniņspēle, nevis oficiālā kvalifikācijas spēle. Šādā brīdī mēs plānojam arī riskēt ar sastāvu, dot iespēju futbolistiem gūt vērtīgu pieredzi.  

  • Neilgi pirms došanās uz Portugāli komandas sastāvā tika iekļauti Mārcis Ošs un Alans Siņeļņikovs. Kāpēc izvēle krita tieši uz šiem futbolistiem?

Šie futbolisti jau bija mūsu redzeslokā. Ierasti katram valstsvienības trenerim ir gan publiski paziņotais kandidātu saraksts, gan arī nepubliskais iekšējais saraksts - tie parasti ir četri līdz pieci futbolisti, kas citu spēlētāju traumas gadījumā tiks izsaukti. Arī šo futbolistu pārstāvēto klubu galvenie treneri bija lietas kursā par to, ka nepieciešamības gadījumā mēs pie viņiem vērsīsimies.

Līdz nometnes sākumam pilnībā nespēja izveseļoties Edgars Vardanjans, savukārt noslēdzošajā Virslīgas čempionāta spēlē savainojumā iedzīvojās Eduards Višņakovs. Viņu vietā nolēmām izsaukt Alanu un Mārci. Varbūt arī šie futbolisti nav gluži to pozīciju spēlētāji kā Edgars un Eduards, taču viņi šobrīd atrodas vistuvāk valstsvienībai, tāpēc arī saņēmuši šo iespēju.

  • Kā treniņos sekmējas ar aizsardzības jaunās līnijas izbūves procesu pēc tam, kad par karjeras noslēgumu valstsvienībā paziņoja Kaspars Gorkšs?

Atcerēsimies, ka jau pret Andoru aizvadījām spēli bez Kaspara sastāvā. Protams, valstsvienībā pavadot 12 gadus, Kaspars bija pieradinājis ar savu pastāvīgo klātbūtni. Tomēr tagad dzīve turpinās... Esam meklējuši un esam atraduši jaunu aizsardzības spēlētāju sakārtojumu bez Gorkša tajā. Esošos spēlētājus noskaņojam tam, ka katrs no viņiem var sniegt savu artavu jaunas komandas veidošanas procesā. Ar to šobrīd arī nodarbojamies, lai nākotnē šī komanda gūtu panākumus.

  • Kādu iespaidu pirmajos treniņos atstājis Dmitrijs Hmizs?

Šobrīd vēl ir pāragri veikt tālejošus secinājumus. Dmitrijs šobrīd vēl tikai pierod pie jaunajiem apstākļiem... Arī Alans Siņeļņikovs, kas pēc zināma pārtraukuma atkal iekļauts izlases kandidātu pulkā, šobrīd vēl tikai adaptējas prasībām komandā.

  • Nometnē Portugālē atrodas, taču pēc individuālās programmas trenējas Aleksandrs Cauņa. Kāds bija mērķis, uzaicinot viņu uz šejieni?

Uzskatu, ka Aleksandrs Cauņa ir neparasts meistars un ļoti labs futbolists. Viennozīmīgi mūsu valstsvienībai ir nepieciešami šādi spēlētāji. Manuprāt, viņš vēl nav nospēlējis pilnībā savu karjeru. Mums ir jāpalīdz šādiem spēlētājiem atgriezties lielajā futbolā. Esmu pārliecināts, ka ar šādu uzaicinājumu speram soli virzienā, kas palīdzēs viņam atgriezties arī nacionālajā izlasē.

Vienlaikus lieliski apzināmies, ka A. Cauņas gadījumā atgriezties lielajā futbolā nav tik vienkārši. Futbolisti, kas saskārušies ar hroniskām traumām, zina, ka tas nav vienkārši - it īpaši psiholoģiskajā ziņā. Futbolists spēlē, tad gūst traumu, atjaunojas un trenējas, bet tad atkal gūst traumu... Šādā brīdī ir nepieciešams arī stiprs atbalsts gan no tuvinieku, gan draugu un arī komandas biedru puses. To šobrīd arī cenšamies viņam dot.

 Aleksandrs Cauņa kopā ar Latvijas izlasi treniņnometnē Portugālē

  • Kas zināms par Saūda Arābijas izlasi? Jūsuprāt, ar kādu mērķi viņi izvēlējās mūs kā treniņspēles pretiniekus šajā brīdī?

Domāju, ka viņiem šobrīd vienkārši ir nepieciešamas šādas treniņspēles. Un mēs tikām izvēlēti kā vieni no pretiniekiem. Šajā brīdī vienlaikus vēlos pateikties mūsu izlases ģenerālmenedžerim Robertam Mežeckim, kurš, tostarp, pateicoties arī saviem sakariem, noorganizēja treniņnometni kvalitatīvos futbola apstākļos šeit, Portugālē.

Attiecībā uz Saūda Arābiju šobrīd varu pateikti to, ka tās kvalitāti raksturo iekļūšana 2018. gada FIFA Pasaules kausa finālturnīrā, kurā allaž ir ļoti grūti izdarīt. Tas, ka viņi izcīnīja šo ceļazīmi, runā pats par sevi. Viņu sastāvā ir vairāki tehniski, fiziski spēcīgi futbolisti, kas bija spējīgi uzvarēt izšķirošajā kvalifikācijas mačā savā laukumā Japānu. Mēs arī zinām, ka Japāna pasaules futbolā ir kvalitātes zīme. Centīsimies gūt maksimālu labumu no treniņspēles pret tādu pretinieku kā Saūda Arābija!

 Saūda Arābijas izlases kandidāti spēlei pret Latviju

  • Kā futbolistiem saglabāt motivāciju, spēlējot tukšu tribīņu priekšā?

Uzskatu, ka nevajadzēs kā īpaši motivēt futbolistus pirms šī mača valstsvienībā. Ja spēlētājs zaudē motivāciju, saskaroties ar kādu pretinieku, turklāt šeit mēs spēlēsim pret Pasaules kausa finālisti, tad šis spēlētājs sevi pilnībā ir izsmēlis un viņš nenesīs labu nedz Latvijas izlasei, nedz arī pats sev. Esmu pārliecināts, ka mūsu izlases rindās šādu futbolistu nav. Visi vēlas spēlēt gan pret Saūda Arābiju, gan Kosovu! Ar motivāciju problēmu nebūs.

Pavisam cita lieta ir tā, ka būs papildus jāstrādā pie komandas psiholoģiskās sagatavotības. Jo šobrīd atkal ir nepieciešams sekmīgi savstarpēji savienot futbolistus, kuri kādu laiku bija savos klubos un tik tikko risināja savus uzdevumus tur. Kāds varbūt divas dienas atpakaļ piedzīvoja sportiska rakstura traģēdiju... Kādam atkal šis bija sekmīgs ar pozitīvām emocijām bagātināts periods Virslīgas čempionāta pašā izskaņā. Tātad mums šajā nometnē jānoved visi futbolisti līdz kopsaucējam, jānovirza tos atkal domāt un strādāt kopējā mērķa labā. To arī darīsim. Atkārtošos, šobrīd visi spēlētāji ir motivēti doties laukumā.


Latvijas Futbola federācija
no Portugāles

Saistītie raksti